Hodowla pomidorów

Pomidor cieszy się sporą popularnością zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. W zależności od odmiany pomidor może mieć różne kształty i wielkość owoców. Najczęściej hodowanym rodzajem jest ten o czerwonym kolorze, ale coraz popularniejsze stają się także malinowe w odcieniu różowym, pomarańczowe oraz zielone.
Pomidory lubią rosnąć w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru, dlatego dobrze siać je obok wyższych roślin, muru lub pod żywopłotem. Przed zasadzeniem ziemie dobrze zakompostować i nawieźć obornikiem. W czasie hodowli pomidorów należy pamiętać o dacie ich siania, należy je posadzić w lutym w ciepłym miejscu, takim jak szklarnia lub parapet naszego domu. Wszystko to ze względu na pochodzenie pomidorów z rejonów cieplejszych niż nasze. Pomidory sadzimy dość głęboko w połowie maja aby uniknąć przymrozków.

Pomidory należy podlewać, jednak nie bezpośrednio na liście. Aby miały odpowiedni smaki aromat należy zadbać o zasadzenie w ciepłym miejscu. Pomidory można posadzić obok pietruszki i czosnku, nie należy natomiast sadzić ich nieopodal ziemniaka, kapusty lub ogórków. Biorąc pod uwagę dużą ilość witamin i soli mineralnych, które zawiera pomidor, nie dziwi fakt popularności hodowli pomidorów. Pomidor nada się zarówno do kanapek, sałatek, jak i solo. Pomidor może poszczycić się wcześniej wspomnianym bogactwem witamin C,E,K beta karotenu, kwasu foliowego i biotyny, a to jeszcze nie wszystko, dodajmy do tego potas, sód, fosfor, miedź, cynk i mangan. Dzięki zawartości likopenu, pomidor zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz chorobom serca. Czy komukolwiek potrzeba jeszcze rekomendacji, że hodowla pomidorów warta jest trudu?